Türkiye’nin uzaydaki gözü hizmete başladı

DENEME
Read Time:1 Minute, 15 Second

TÜRKSAT'ın Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın yeni bir çağa geçiş süreci yaşadığını belirterek, doğrudan üretim ilişkilerine dahil olan ve üretim biçiminin kökten değişimine yol açan bu çağın adının, ‘dijital çağ’ olduğunu ifade etti.
GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE Türksat 5A’nın, Türkiye’nin yanında Avrupa, Akdeniz, Ege, Karadeniz, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta, Batı ve Güney Afrika bölgelerini kapsayan çok geniş bir coğrafyaya hizmet vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Televizyon yayıncılığı ve veri hizmetleri konusunda daha kaliteli hizmet verme kapasitesi olan TÜRKSAT 5A, sağlayacağı yüksek katma değerle kendi alanında gerçekten çok önemli bir proje.”
ŞİMDİ SIRA TÜRKSAT 5B’DEŞimdi sıranın TÜRKSAT 5B uydusuna geldiğini ifade eden Erdoğan: “Tasarım ve üretim etapları başarıyla biten TÜRKSAT 5B uydumuzun testleri devam ediyor. Hedefimiz bu uydumuzu, bu yılın son çeyreğinde yine Falcon 9 roketiyle uzaya göndermek. Faydalı yük kapasitesi şimdiye kadarki uyduların tamamından fazla olacak TÜRKSAT 5B'nin hizmete başlamasıyla, veri iletişim kapasitemiz 15 kat artacaktır. Doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarımızın korunması bakımından da önemli olan TÜRKSAT 5B'nin manevra ömrünün de 35 yılın üzerinde olacağı öngörülmekte” ifadelerini kullandı.
TÜRKSAT 6A UYDUSUNU DA FIRLATACAĞIZBununla kalınmayacağını belirten Erdoğan, “Aşağı yukarı 5 yıl önce, milli haberleşme uydu projesinin, imza törenine şahitlik ederek başlatmıştık. Bu kapsamda, TÜBİTAK, TÜRKSAT, Aselsan, TUSAŞ, CTECH gibi çok sayıda kurum ve kuruluşumuzun desteğiyle TÜRKSAT 6A uydumuzu üretmeyi başardık. Test aşamasına gelen bu uydumuzu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı hedefliyoruz. Böylece Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir” dedi.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine genelge gönderdi
Next post Emekli Amiral Türker Ertürk: ‘İktidar ömrünü uzatmak için Türkiye’nin güvenliğinden vazgeçiyor’