Hayvanlara zorunlu mikroçip takılacak

DENEME
Read Time:1 Minute, 3 Second

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği hayvanlara mikro çip takılması için işbirliğine gitti. Bu kapsamda imzalanan protokol ile sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi.
RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDIResmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik kapsamında bu yıl köpeklere ve gelecek yıl sonuna kadar ise kedi ve gelinciklere mikroçip takılması zorunluluğu getirildi.
TAKTIRMAYANA 10 BİN TL CEZAYapılacak uygulama ile birlikte hem hayvanların sokağa atılması engellenecek, hem de çalınan hayvanların daha hızlı bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması hedefleniyor. Bu yıl sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine 10 bin lira para cezası verilecek.
MİKROÇİP İLE HAYVAN SAHİBİNE KAYDEDİLİYORYeni çalışmaya ilişkin konuşan Edirne'nin Keşan ilçesinde Veteriner Hekim görevini yapan Yener Eker, şunları söyledi: “Evcil hayvanlar için getirilen zorunlu mikroçip uygulamasına hayvan sahiplerinin ilgisi arttı. Kullandığımız vatandaşlık numarası gibi mikroçiplerin de bir seri numarası var. Mikroçip takılan evcil hayvanlar sahipleri üzerine kaydedilmiş oluyor.
BİLİNÇSİZ SAHİPLENENLER VARAncak maalesef çok bilinçsiz bir şekilde hayvan sahiplenenler var. Ne yazık ki sahiplendikten kısa bir süre sonra da sokağa bırakıp terk ediyorlar. Burada hem hayvanlar mağdur oluyor, hem de kontrolsüz bir şekilde çoğalmış oluyorlar. Evde bakılan bir çocuğun dışarı atıldığını düşünün. O hayvan da ciddi bir depresyona giriyor. Sokağa adapte olmamış bir kedi ya da köpeğin hayatta kalma şansı da azalıyor.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Audi, tümüyle elektrikli otomobile geçme kararı aldı
Next post Büyükçekmece Gölü’nün rengi değişti! Tedirgin eden görüntü