Göbeklitepe’de 11 yeni tepe keşfedildi

DENEME
Read Time:1 Minute, 4 Second

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi kapsamındaki “Mezopotamya” markasının detaylarını paylaşmak için Şanlıurfa'ya geldi.
GÖBEKLİTEPE, GÖBEKLİTEPE İLE SINIRLI DEĞİL Bursa gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Ersoy, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'nin etrafındaki birtakım önemli yerleri daha keşfettiklerini duyurarak şunları söyledi: "Bundan sonra Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil.
BUNDAN SONRA BURAYA 12 TEPE DİYECEĞİZGöbeklitepe etrafındaki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz keşfedildi. Buradan ayrıntılarını ilk defa paylaşmış olacağız ve bundan sonra buraya 12 tepe diyeceğiz. 12 tepeye ilişkin büyük bir çalışma sürdürülüyor. Tamamlanmak üzere, eylül ayında detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız. Dünyanın bir takım üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış kazı başkanlarıyla da iş birliğine giderek 12 tepeyi dünya lansmanı şeklinde tanıtacağız.
EŞİ BENZERİ OLMAYAN HAZİNEBurası bütün dünyada çok tanınmış bir yer olacak. Hatta buraya Güneydoğu'nun Piramitleri diyebiliriz. Lansman toplantısını yapıldıktan sonra çok fazla ses getirecek. Bursası için Türkiye'nin eşi benzeri olmayan bir hazinesi olarak ifade ediyoruz.
BU BÖLGENİN KENDİNE ÖZGÜ BİR KÜLTÜRÜ VARMezopotamya diye baktığınız zaman bu bölgenin kendine özgü bir kültürü var. Kendine has tescilli gastronomisi var. Birçok ürünü var. Bunu da eşsiz olan arkeolojik değeriyle birleştirdiğiniz zaman ortaya çok güzel bir şey çıkıyor."

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post HAMAS’tan işgal planlarına karşı direniş eylemlerini tırmandırma çağrısı
Next post Dilipak, AKP’ye Sedat Peker’le Baş Etmenin Yolunu Gösterdi