Erdoğan ‘gelişmiş AB ülkelerinde aşı ücretli’  dedi, gerçekten durum öyle mi?

DENEME
Read Time:1 Minute, 57 Second

Katıldığı çeşitli programlarda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinde bile kornavirüs aşıları ücretle yapıyorlar. Bugün İngiltere 100, 150 sterlinle aşı yapıyor. Biz ise ücretsiz aşı yapıyoruz. Aramızdaki fark bu. Almanya'ya gidiyorsun bakıyorsun 100, 150 avro. Ama bizde böyle bir şey yok" ifadelerini kullanmıştı.
Ayrıca Erdoğan, Türkiye’de de aşı için vatandaşlardan belli bir ücret alınması tavsiyelerini de aldıklarını sözlerine ekledi.
Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü ettiği “gelişmiş Avrupa ülkelerinde” aşıdan ücret alınıyor mu? Avrupa ülkelerdeki aşılama kampanyasında son durum ne?
İNGİLTEREİngiltere, 77 milyon 910 bin dozla en fazla aşı yapılan ülkelerin başında geliyor. Aşılama programının ücretsiz yürütüldüğü İngiltere’de, şu ana kadar yetişkin nüfusun yüzde 82'sine ilk doz, yüzde 61'ine de ikinci doz aşı uygulandı.
ALMANYAAşılamaya geçtiğimiz yılın aralık ayında başlayan Almanya’da, ilk olarak Berlin'de bir yaşlı bakım evinin sakinlerine ve bakım personeline aşı uygulanmıştı. En son ki resmi verilere göre de halkın yüzde 55,1'ine koronavirüs aşısının ilk dozu, yüzde 37,3'üne ise ikinci dozu yapıldı. Alman hükümeti aşı kampanyasının başladığı andan itibaren uyguladığı aşılar ücretsiz.
FRANSAFransa'da ise durum farksız. Sağlık Bakanlığı verilere göre, geçen yılın aralık ayından bu güne koronavirüs aşısı yapılanların sayısı 34 milyon 103 bin 180'e ulaştı, bunlardan 23 milyon 270 bin 971'ine ikinci doz yapıldı. Fransa’da da aşılama programının başladığı günlerde ülkede aşısı herkese ücretsiz.
İSPANYAKoronavirüsten en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’da, diğer ülkeler gibi aşılama programı hızlı şekilde başladı. Koronaviür aşı verilerine göre İspanya'da şu ana kadar yapılan doz miktarı 42 milyon 30 bin. İspanya’da da vatandaşlar ücretsiz olarak aşılarını yaptırabiliyor.
İTALYAKoronavirüse karşı yaygın aşılama kampanyasına geçen yılın aralık ayında başlayan İtalya'da aşılananların sayısı 1 Temmuz itibarıyla 51 milyon 730 bin 983 kişiyi buldu. Aşılananların 18 milyon 848 bin 224'ünü ikinci dozu alanlar oluşturdu. İtalya’da da aşılar tamamen ücretsiz.
YUNANİSTANYunanistan'da da durum aynı. 11 milyonluk toplam nüfusun yüzde 33'ü, aşı sürecini tamamlamış durumda. Ülkede 18-25 yaş aralığında bulunan gençlerden 940 bini, en az bir doz aşıyı ücretsiz bir şekilde yaptırdı. Bununla yetinmeyen Yunan hükümeti en son ki açıklamasında, gençleri aşıya teşvik etmek için en az bir doz koronavirüs aşısı yaptıran 18-25 yaşındaki vatandaşlarına 150 euro değerinde harcama kartı verileceğini duyurdu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Melisa Döngel’in ‘istismar’ mücadelesi
Next post Gençleri hedef alan beş dolandırıcılık yöntemi