Delta varyantı giderek yayılıyor

DENEME
Read Time:1 Minute, 41 Second

Bütün dünyada yayılmaya başlayan ve büyük endişelere neden olan Delta varyantı bir sürü ülkeyi yeni tedbirler alınmak zorunlu bıraktı.
1 GÜNDE 697 ÖLÜMBu ülkelerden biri olan Rusya'da ocak ayından bu yana beş gün üst üste görülen en yüksek koronavirüs kaynaklı ölüm kaydedildi. Resmi verilere göre ülkede son 24 saat içinde virüse bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısı 697.
İSPANYA İSVİÇRE MAÇIDiğer yandan Rusya'nın bugün açıkladığı yeni vaka sayısı ise 137 bin 262 ile Avrupa çapında en yüksek sayıya ulaşıyor. Ayrıca Saint Petersburg'da cuma akşamı İspanya ve İsviçre arasında oynanan çeyrek final maçı yeni vakaların artması noktasında endişeleri de arttırdı.
DÜNYA GENELİNDE DELTA VARYANTI NE DURUMDA?Öte yandan dünyada da Delta varyantına karşı önlemler alınmaya başlandı. Bu noktada Endonezya'da polis kısmi sokağa çıkma yasağını uygulamak için sokağa indi. Ülkede yeni vaka sayısı 27 bin 913 ile rekor sayıya ulaştı. Günlük hayatını kaybedenlerin sayısı ise 439. Başkent Jakarta'da bulunan camiler, restoranlar ve alışveriş merkezleri kapatıldı.
Myanmar'da ise virüsün yayılmasının engellenememesinden dolayı insanlara evde kalınması çağrıları yapılıyor.
Portekiz'de Delta varyantının yayılması nedeniyle gece sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı.
Ortadoğu'da salgının en ağır yaşandığı ülkelerden biri olan İran'da Delta varyantının yeni bir dalgaya neden olabileceği uyarıları yapıldı.
Tespiti ilk kez Hindistan'da yapılan Delta varyantı şu ana kadar 85 ülkede görüldü.
Afrika'da son altı haftada da Delta varyantı sebebiyle kovid-19 vakalarında artış gözlemleniyor. Ölüm sayılarının 38 Afrika ülkesinde yüzde 15 oranında arttığı ifade ediliyor.
Konuya ilişkin konuşan Dünya Sağlık Örgütü Afrika Direktörü Matshidiso Moeti, "Bu şekilde bir yayılma hızını daha önce görmedik” ifadesini kullandı.
Afrika kıtasının en çok etkilenen ülkesi Güney Afrika, 24 bin yeni vaka raporlayarak rekor kırdı. Türkiye’de ise Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Delta varyantının dünyada baskın hale geldiğini duyurmasının ardından bu varyantın arttığı duyuruldu.
Alman Çocuk ve Genç Sağlığı Cemiyeti Genel Sekreteri (DGKJ) Dr. Burkhard Rodeck ise, çok hızlı yayılan Delta varyantının öldürücülük noktasında diğer varyantlara göre daha az etkili olduğunu belirtti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Güvenli şehir Antalya
Next post Saygı Öztürk’ten Süleyman Soylu’ya: Açıklayamaz,