Alerjisi olan bir kişi kovid aşısı yaptırabilir mi?

DENEME
Read Time:59 Second

Durum böyle olunca uzmanlar bu merakları gidermeye çalışıyor. Rahatsızlığı olan insanlar için alerjisi olan insanlar için uzmanlar, Kovid-19 aşılarıyla ilgili endişelerine açıklık getirdi.
Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, "Alerjisi, astımı olan insanlar yürürlükte olan koronavirüs aşılarından dilediğini seçip aşısını yaptırabilirler. Tavsiyemiz, aşılarını kesinlikle hastanede olmaları ve aşıdan sonra yarım saat gözlem altında durmaları" ifadelerini kullandı.
SİNOVAC VE BİONTECH AYNIAyrıca BioNTech aşısının ciddi alerjik reaksiyon oluşturma olasılığının, 1 milyonda 4.6 olduğunu belirten Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, "Tüm aşılarda görülenden çok farklı bir oran değil. Sinovac'ta ise aşı uygulamalarından sonra ortaya çıkan sonuçlar, BioNTech'le aynı olduğunu gösteriyor" dedi.
PENİSİLİN ALERJİSİ OLANLAR Penisilin alerjisi olanlar için ise İlaç Alerjileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu şu ifadeleri kullandı: ''Lütfen kimse alerjim var diye aşı yaptırmaktan korkmasın. Kesinlikle doktorlarıyla görüşsüler ve tavsiye edilen şekilde aşılarını yaptırsınlar.'' Penisilin, ağrı kesici gibi alerjisi olan bir hastanın BioNTech aşısını yaptırabileceğini ifade eden Prof. Dr. Mısırlıoğlu, "Birden çok grupta alerjisi olan, ağır ilaç alerjisi olan kişiler ise aşı olmadan önce uzmanlarca değerlendirilmeli" diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post İran: Nükleer anlaşmayı sonsuza kadar müzakere etmeyeceğiz
Next post Toplum Sedat Peker’i neden merak ediyor?